Přihlášení

PŘIHLÁŠENÍ

Zapomenuté heslo? Registrace nového účtu

Typy lahví na víno

Typy lahví na víno
Protože víno je živý produkt, lehce podléhá zkáze. Musíme ho tedy správně skladovat a k jeho konzervaci nám slouží právě lahev.

Přestože lze dnes v supermarketech koupit i vína v plastu nebo krabicích, tradičně se víno dává do skleněných lahví. Sklo zabraňuje především tomu, aby přišlo víno do styku s kyslíkem. Pokud bychom víno uchovávali v nádobách, které by nebyly vzduchotěsné, rychle by zoxidovalo. Takové víno je fádní, unavené a mohlo by se zkazit a zvětrat. Láhev však také často bývá poznávacím znamením určitého vína. Jednotlivé tvary lahví a barva skla, z něhož jsou vyrobeny, bývají totiž typické pro vína z určitých oblastí. Tyto lahve jsou symbolem tradice a původu daného vína..

Lahev na víno je více než jen funkční nádoba. Je to zároveň i estetický předmět, jehož tvar by měl odpovídat obsahu. Výrobci vína v mnohých vinařských oblastech se proto rozhodují pro vlastní typ láhve. Ten bývá potom považován za typickou značku určité oblasti, i když jen zřídka je chráněn zákonem.
 
1 Schlegelflasche

Jedná se o elegantní, starý tvar láhve s dlouhým hrdlem, který se používal pro rýnská a moselská vína (pro rýnská vína se využívalo hnědé sklo, pro moselská vína zelené sklo). Dnes se používá i v jiných vinařských oblastech.

2 Láhev typu bordeaux

Lahev Bordeaux má široká vysoká ramena a válcovité tělo. Jedná se o klasickou lahev s dlouhou tradicí pro veškeré druhy červených vín. Vyráběná je ze zeleného, hnědého a výjimečně i z bezbarvého skla.

 3 Láhev burgundského typu

Tradiční tvar lahve, používaný již v 19. století v Burgundsku, má širokobřichý tvar s ustupujícími rameny. Běžně se využívá pro červená i bílá vína a vyráběna je jak z hnědého, tak ze žlutozeleného skla). Dnes se v celém světě používá pro vína odrůd Pinot Noir, případně Chardonnay.

4 Albeisa

Láhev, která byla vyvinuta až na konci 20. století pro vína z oblasti Alba v Piemontu. Barolo, Barbaresco, Barbera, Dolcetto, Roero. Její tvar napodobuje starý typ nádoby, který se v této oblasti používal k uchovávání vína již v 17. století. Albeisa je chráněný tvar, ale používání této láhve není pro vinaře povinné.

5 Láhev kyjovitého typu

Folklórní láhev, která zdomácněla po druhé světové válce u vín typu rosé v Provensálsku a rychle se stala typickou značkou této oblasti. Dnes však řada výrobců dává přednost klasické láhvi typu bordaux.

6 Bocksbeutel

Typická láhev pro francská vína, předepsaná pro veškerá jakostní a přívlastková vína pocházející z této oblasti. Tento tvar se historicky váže k výnosu z roku 1728, jímž městská rada ve Würzburgu předepsala tuto srdčitou láhev jako záruku “pravosti a plnosti nádoby”.

7 Flûte d´Alsace / alsaská flétna

Štíhlá, zelená láhev, jejíž válcovité tělo se směrem k hrdlu zužuje. V Alsasku ji používají téměř všichni vinaři, je však rozšířená i v jiných oblastech Francie a také v Německu, Rakousku a Švýcarsku.

8 Láhev na šampaňské

Lahev na šampaňské se klasicky používá i pro všechna ostatní šumivá vína. Vyrábí se tradičně ze silného skla, aby lépe odolala tlaku oxidu. Používají ji výrobci na celém světě.


9 Láhev na portské

Jedná se o masivní láhev s nadmutým hrdlem se širokými rameny. Používá se i pro jiná likérová vína, hlavně pro cherry. Vyrábí se z tmavého skla, které nepropouští světlo a víno tak chrání.