E-shop nabízející francouzská vína Administrace

Zajímavá vína

24.4.2012

Zajímavá vína jihozápadní Francie

Ve dnech 18. a 19. dubna se konalo v Toulouse zajímavé setkání vinařů a výrobců potravin z oblasti jihozápadní Francie s možnými zahraničními zákazníky. My jsme byli přítomni, abychom našim věrným zákazníkům zprostředkovali seznámení v České republice ne příliš rozšířenými apelacemi jako AOC Côtes du Marmandais, Marcillac, Bas-Armagnac a mnoho dalších...

Setkání "Sud-Ouest Découverte Toulouse 2012" se konalo na výstavavišti se jménem Diagora na jižním předměstí Toulouse. Vystavovatelů bylo přítomno přes sedmdesát a program byl velmi nabitý. V průběhu prvního dne jsem absolvoval přes deset schůzek s vinaří nebo zástupci kooperativních sklepů z různých apelací. Při každém takovém "rendez-vous" jsem ochutnal pět až deset vzorků. Byla to ideální příležitost poznat nové odrůdy, které se v jiných oblastech nepěstují jako například "Fer Servadu"  nebo"Tannat". Oblast jihozápaní Francie se rozkládá mezi Centrálním masivem a Pyrenejemi a převládá zde atlantické klima velmi podobné podmínkám v Bordeaux. V regionu se vyrábí také slavný Armagnac.

Mile mne překvalipa bílá vína z oblasti Gascogne, která jsou postavena na odrůdách "Colombard" a "Gros Manseng". Tyto vína jsou na rozdíl od bílých vín z údolí Rhôny méně alkoholická, což by našim zákazníkům mohlo vyhovovat. Jedná se o velmi svěží a květnatá vína.

Samostatnou kapitolou jsou lehce nasládlá bílá vína tzv: moelleux, tento výraz doslova znamená jemné a hladké a obvykle označuje bohatý, středně sladký styl ve většině oblastí Francie, s vyjímkou Loiry.Tyto vína se pijí více chlazené, než běžná bílá vína a obsahem alkoholu se pohybují kolem 12%. Myslím, že to bude dobrá volba především pro naše ženy.

A ženy také jistě zaujme polosladké růžové víno "Grain d Amour" z kooperativního sklepa vinařů Broulhois, které mne překvapilo svojí intenzivní vůní po růžích. Podobně tomu bude u perlivého vína s apelací Gaillac od vinaře z domény La Bastide v Marssacu.

U stánku, kde vystavovalo vinařství Chateau Saint-Sernin z oblasti Cahors, jsem narazil na příjemná červená vína, které byly postaveny z 90%-80% na Malbecu a doplněna 10%-20% Merlotem. Často se k doplnění používá také odrůda Tannat. U těchto vín byl atraktivní poměr výkon-cena. Klima se v Cahors projevuje menšími dešťovými srážkami než oblasti Bordeaux. Na podzim zde vane horký a suchý vítr z jihu, který má vliv na vysoké dozrávání bobulí. Vína z AOC Cahors jsem dříve často potkával i v českých obchodech ale v posledních letech poněkud vymizely, což je škoda.

U paní Anne Arbeau, majitelky vinařství "Vignobles Arbeau" jsem obdivoval již výše zmíněné bílé víno "moelleux"  Prince des Gravieres s pouze 12% alkoholu. U stejného vinařství zaujalo červené víno Chateau Coutinel  z AOC Fronton ročník 2009 a také 2007.

Nelze opominout apelaci Buzet, ve které se produkují vynikající červená vína, svojí kvalitou se blížící vínům z Bordeaux. Zajímavostí je, že téměř  95% všech vinařů z této oblasti se sdružuje v kooperativním vinařství "Les Vignerons de Buzet". 

Závěrem bych rád poděkoval společnosti UBIFrance Praha, která mi tento profesně zajímavý pobyt zajistila, konkrétně pak paní Barboře Dufkové za perfetní organizaci.

V průběhu měsíce května, jakmile dorází vzorky od vystavovatelů, uspořádame dvě ochutnávky pro naše věrné zákazníky. Vína společně ohodnotíme a rozhodneme se pro případný dovoz.

Michal Konvička