E-shop nabízející francouzská vína Administrace

Odborný komentář našich vín

24.12.2011

Odborný komentář našich vín, která jsme prezentovali na ochutnávce ve Viničním Altánu dne 26. října 2011.

Laskající kvalita z Jižní Rhôny

Málokterá evropská vína se mohou pochlubit tak výborným poměrem cena/výkon jako ta z jižní Francie. Ve Viničním altánu nás o tom názorně přesvědčilo již několik dovozců (Dominec, Kupmeto, VínoPlus, Farka & Farka), naposledy pak Michal Konvička z firmy Ventoux, s.r.o. Škoda, že ne všichni hosté to vždy náležitě ocení. Často si pak kupují vína nižší kvality, a dokonce i za vyšší cenu!

                To však nic nemění na říjnové, mimořádně pěkné a opravdu zasvěcené ochutnávce vín z Jižní Rhôny, na níž byl přítomen i majitel jednoho z prezentovaných vinařství, pan Gael Blanc. To se cení!

                Ochutnali jsme jedenáct vín, převážně z apelací Ventoux AOC,Côtes du RhôneAOC a Cru des Côtes du Rhône. Jedno bílé, tři růžová a sedm červených. Vstupním byl „zemský” Viognier blanc 2010, La Vinsobraise. Pěkná ovocně-minerální vůně (broskve, meruňky), chuť poměrně plná, zakulacená a jemně pikantní. Dostatek ovoce i jemných minerálů. A to za velmi příznivou cenu!

                První „růžovka” byla z družstevního vinařstvíVignerons du Mont Ventoux Bedoin - Dom Balaguère rosé 2010(Ventoux AOC). Cuvée tří odrůd (Grenache - 60 %, Cinsault - 20 % a Carignan - 20 %) vonělo po nazrálých jahodách a malinách se špetkou smetanového jogurtu. V chuti suché, pikantní jahody. Bohatě ovocné v dochuti.

                La Vinsobraise rosé 2010 z apelace Côtes du RhôneAOC(70 % Grenache a 30 % Cinsault) bylo v převládající ovocné vůni více minerální. V chuti bohatá tmavá lesní směs, příjemně pikantní v závěru.

                Pro mne asi nejvstřícnější bylo rosé z Domaine Talés 2010 z apelace Ventoux AOC. Cuvée tří odrůd (Syrah, Grenache a Cinsault) s lehkou převahou prvně jmenované. Ve vůni nejen bohatě ovocné, ale také jemné minerální a živočišné tóny - tedy nic neobvyklého pro jižní Francii. V chuti živočišnost zmizela a zůstalo krásně vyzrálé ovoce.

                První červené, „zemský” Merlot 2008 La Vinsobraise, bylo spíše průměrné. Bohatě ovocné s jemnou stopou vanilky ve vůni i chuti, ale zároveň ještě plné jen pomalu sládnoucích tříslovin. Suchý a malinko drsnější merlot, který by potřeboval ještě zakulatit.

                Červený Dom Balaguère 2009 z již zmíněného družstevního vinařství (80 % Syrah a zbytek Grenache) nabídl ve vůni nazrálé tmavé ovoce a jemné živočišné tóny. V chuti téměř identický se zřetelnou stopou kůže a čokolády. Dobře pitelné víno.

                O malinko více mi chutnalo víno Domaine d'Almandine 2008 z apelace Côtes du RhôneAOC. „Větší cuvée” (50 % Grenache, 40 % Syrah, a po 5 procentech Cinsault a Carignan) bylo ve vůni vyzrálejší (džemovité tóny tmavého ovoce, stopa čokolády). Identické v chuti, která měla delší závěr marmeládového ovoce se špetkou hořké čokolády.

                Moc se mi líbilo „neapelační” víno z Languedocu -Metamorphose, Domaine de la Barthe 2008 z oblasti Vin de Pays d'Oc. Cuvée odrůd Syrah (80 %) a Grenache (20 %) bylo ve vůni bohatě ovocné s nepřehlédnutelnými živočišnými tóny (kůže). Tělo plné, bohatě ostružinové v lehce živočišném kabátku. V dochuti již příjemně uhlazené! Ukázkově příznivý poměr cena/výkon!

                Neméně zdařilé bylo následující víno z apelace Ventoux AOC - Ubac Domaine Talés 2009 z „dílny” Gaela Blanca, tradiční jihofrancouzské GSM - Grenache (kolem 55 %), Syrah a Mourvédre. Ve vůni výrazná kombinace tmavých peckovin, lesní směsi a kůže. Chuť bohatě ovocná, lehce pikantní, nazrálá a již příjemně uhlazená. I tady platí poklona pro poměr cena/výkon!

                A na závěr samozřejmě to nejlepší. Nejprve Grenat Vinsobres 2009, La Vinsobraise, Cru des Côtes du Rhône - 65 % Grenache a 35 % Syrah. Víno s opravdu výraznou vůní po vyzrálé tmavé lesní směsi. V elegantní a uhlazené chuti vynikají spíše tmavé peckoviny. Již nyní potěší kvalitou, která se bude ležením v láhvi jistě ještě trochu zvyšovat, a také velmi rozumnou cenou.

                Gigondas je moje oblíbená apelace v Jižní Rhôně. Dnes se na etiketě objevuje navíc označení Cru des Côtes du Rhône, stejně jako u předchozí apelace Vinsobres. My jsme ochutnali víno La Proba Gigondas 2007 zVignerons du Mont Ventoux Bedoin. Pil jsem již lepší vína z této apelace, ale byla přece jen dražší. Každopádně jsme ochutnali velmi vyvážené cuvée odrůd Grenache (80 %), Syrah (15 %) a Mourvédre (5 %). Víno příjemně ovocné (tmavé ovoce) s laskající stopou vanilky a čokolády ve vůni i chuti. Uhlazené, jemné a zároveň lehce pikantní víno, které se krásně pije a neomrzí se (jak to občas u těchto vín bývá) příliš hutným tělem. Rozhodně nejlepší víno večera!

                Ocenil to i „vrcholový tým”:

                La Proba Gigondas - 9,2 bodu (z 10 možných), Grenat Vinsobres - 9,1 b., Metamorphose a Ubac Domaine Talés - 8,9 b.,Domaine d'Almandine a Domaine Talés rosé - 8,8 b., La Vinsobraise rosé a Dom Balaguére - 8,6 b., Dom Balaguére rosé - 8,5 b., Viognier blanc - 8,4 b. a Merlot 2008 - 8,3 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý  zdroj: Vinařské noviny