E-shop nabízející francouzská vína Administrace

Festival středomořských vín

5.3.2012

Festival středomořských vín, to byl letošní ViniSud 2012.

Ve dnech 20.- 23. února se konal v jihofrancouzském Montpellier mezinárodní veletrh středomořských vín VINISUD 2012. Tento salón vín se koná jednou za dva roky a letošního ročníku se zúčastnilo přes 1700 vystavovatelů z Francie, Španělska, Itálie, Portugalska, Alžírska, Tuniska, Malty a Libanonu.

Na veletrh jsem se vypravil za svými dodavateli (téměř všichni zde vystavovali kromě jediného), abych ochutnal nové ročníky lahví, které máme již v nabídce, domluvil některé nejasnosti ohledně cen a vyjasnil problémy spojené s dopravou resp. zjistil ochotu některých menších vinařů přepravit jejich víno k tzv. „groupage“. Pod tímto výrazem se skrývá svoz vína od jednotlivých vinařů na jedno místo, kde je kompletováno s ostatními dodavateli a kam se dostaví a zásilku naloží náš kamion.

Velkou motivací pro mne také byla degustace konkurenčních vín z oblasti apelace Ventoux, na kterou se specializujeme. Zástupců z této apelace bylo pět nebo šest a po návštěvě jejich stánků jsem si jen potvrdil, že naše sázka na kooperativnísklep vinařů z Bedoinu byla správná volba a že poměr “cena-kvalita“ nemá zatím v okolí konkurenci. Zajímavým novým produktem je cuvée La Belle Magnarelle v cenové relaci kolem 170 Kč, vzorky bychom přivezli po našem březnovém pobytu v regionu a počkáme si na hodnocení naší klientely po degustaci.

Nadšený jsem byl z ochutnávky nového ročníku Chardonnay ze sklepa La Vinsobraise, i minulý ročník byl znamenitý a neuvěřitelně rychle jsme ho vyprodali. Taktéž nový ročnik Cru CDR Vinsobre Grenat, které patří k jednomu z našich nejvíce prodávaných vín, mne potěšil.

Pokračoval jsem prověřováním konkurence našeho CDR village Cairanne La Reserve od Cave de Cairanne, otestoval jsem asi deset vzorků a po té odešel s pocitem, že máme ve stáji toho správného koně. Velmi milá slečna Christelle, která pro tento sklep pracuje a která nám organizuje naše objednávky, mi poskytla k ochutnávce nové ročníky z jejich nabídky. Obecně mám pro vína z Cairanne slabost, chuťová kombinace „cerise et poivre“ tedy  třešeň a pepř, na mne působí téměř magicky.  K většímu rozšíření a prodeji  vín z této apelace zatím brání cena, ale věřím, že si brzy své konzumenty najde.

Samostatnou kapitolou z naší nabídky je bílé víno z apelace Lirac z vinařství Château-Correnson, jež zastupovala na stánku s francouzskou noblesností Sandrine Sá. Toto bílé s krásnou chutí zralé broskve zaujalo v Praze každého, kdo jej ochutnal. Zajímavostí je i skutečnost, že hrozny jsou sbírány pouze ruční metodou. Nový ročník jen potvrdil kvalitu toho minulého.

Vynechat jsem nemohl ani našeho zatím jediného dodavatele z oblasti Languedocu a to rodinné vinařství De la Barthe z Beziers. Viera společně s Yvesem produkují chuťově bohatá a krásná vína. Jejich cuvée Metamorphose patří v naší nabídce k tomu nejlepšímu z pohledu „výkon-cena“

Po absolvování návštěv našich dodavatelů a průzkumu jejich konkurence jsem se vrhnul  do vzrušujícího objevování dalších zajímavých vín. Nejprve jsem absolvoval řízenou ochutnávku bílých vín z apelace Ventoux s výhledem, že bychom doplnili náš peloton bílých vín. Ale zde jsem byl poněkud zklamán. Přeci jen fakt, že bílá vína v oblasti jižní Francie reprezentují pouze 2-3% z celkové produkce, má své opodstatnění. Vysoké teploty i v noci bílým vínům tolik nepřejí.

Ovšem silným zážitkem bylo návštěva tzv. Palais Meditairraneen. V této ochutnávkové sekci měl každý návštěvník veletrhu možnost ochutnat více než 2500 vzorků středomořských francouzských vín. Upřímně řečeno, byl jsem trochu zaskočen a nevěděl jsem, jak se k takovému množství postavit. Nakonec jsem se vydal prozkoumat bílá vína s cílem udělat si srovnání s naší nabídkou. I zde rád konstatuji, že naše bílá vína z vinařství La Vinsobraise obstála na výbornou.

Takovýchto „tasting area“ bylo na celém veletrhu nepřeberné množství. Z pohledu našeho zaměření na vína z AOC Ventoux a Cotes du Rhone, jsem se přirozeně věnoval ochutnávkám vín z této oblasti. Samostatná ochutnávková místa měla vína s označením Cru CDR jako například Vacqueras.

Pro obdivovatele francouzských žen (přirozeně i vín), kteří by rádi navštívili příští ročník, vřele doporučuji nevynechat samostatné velké expozice s názvem „Femmes-Vigne-Rhone“, což v překladu znamená „Ženy-Vinná réva-Rhona“. Jedná se o zastoupení vinařek, které zde propagují svá vína a vinařství. Mne chuťově velmi upoutalo cuvée Lucas AOC Cotes du Rhone z vinařství Gros Pata ve Vaison La Romaine. Slečna Sabine Garagnon je velmi pohledná a příjemná majitelka tohoto vinařství. Škoda jen, že cenově se zmíněné víno pohybovalo zatím mimo naše možnosti. Spolupracovat s někým jako je Sabine, by bylo jistě velmi obohacující.

Pro ty, kteří chtěli na salónu strávit plné tři dny, po které byl veletrh otevřen, bylo připraveno nepřeberné množství konferencí a řízených ochutnávek vedených nejlepšími sommeliery jako např. Gepard Basset – světový sommelier roku 2010 nebo Olivier Poussier -  světový sommelier roku 2000.

A na závěr snad několik praktických rad a postřehů k ViniSud 2012. Celý veletrh byl velmi precizně organizován ať již z pohledu značení, dostatku propagačních materiálů s plánky jednotlivý výstavních hal, kterých bylo celkem deset. Doprava byla zajištěna zdarma autobusy z centra Montpellieru každých 45 min a to oběma směry. Na cestu z Prahy letadlem s přestupem v Paříži  je nutno počítat se čtyřmi až pěti hodinami cestování. Pozor však  na přestup, přiletíte z Prahy na letiště Charles de Gaulle na terminál 2D a potřebuje rychle přeběhnout na terminál 2F, což je vzdálenost asi 500m. Já měl na přestup a odbavení padesát minut, zavazadlo jen do kabiny a bylo to tak akorát. Z letiště v Montpellier vás do centra odveze místní „navette“ s napojením na tramvaj za 2,4 eura (včetně jízdného za Tram). Tramvajová síť je ve městě moderní a velmi účelná, Praha by se mohla učit. Osobně doporučuji ubytování v centru, jelikož Montpellier má krásné historické centrum a navíc je studentským městem. Nachází se zde množství fakult a mezi nimi také nejstarší stále fungující fakulta lékařství v Evropě. Množství mladých lidí v ulicích je velmi osvěžující, obzvláště v podvečerních hodinách, kdy venkovní zahrádky praskají ve švech a je „na co“ se dívat.

K ubytování jsem zvolil rodinný hotel Les Fauvettes v ulici Bonnard, odkud se dostanete pěšky během pěti minut do historického centra. Ceny jsou velmi příznivé a ke snídani zde servírují domácí produkty od džemů až po chléb.

Ranní procházka z hotelu na náměstí Place de l Europe, odkud jezdila kyvadlová doprava na veletrh a odjiždí také autobus na letiště, vedla napříč historickým centrem a jeho modernější částí, byla pro mne v kombinaci s vůní právě upečených baget příjemným začátkem dne.

Váš dodavatel vína Michal Konvička.